Ze Stepu vyjel největší náklad v historii firmy, 300 kilometrů urazil za osm hodin

Technologie kotlů na biomasu pro zemědělské družstvo Zemcheba míří do cíle. Společnost Step TRUTNOV a.s. vyrobila 2 kotle o celkovém výkonu 10 MW na spalování celých balíků slámy, kterými se bude areál zemědělského družstva nejen vytápět, ale družstvo bude vyrábět i elektrickou energii.

24.4.2012, Trutnov - Devět metrů na délku, necelých šest na šířku a dva a půl metru na výšku. To jsou parametry části technologie kotelny pro pilotní projekt Výroba elektrické energie z biomasy, který včera okolo 21. hodiny vyrazil z trutnovské společnosti Step. Je to zatím nejrozměrnější náklad vypravený z této firmy.

Step vyrobil technologii pro zemědělskou společnost Zemcheba z Chelčic v jižních Čechách. Dva kamiony doprovázené dalšími čtyřmi vozidly i Policií ČR musely během osmi hodin urazit přibližně 300 kilometrů. „Kamiony jsme vypravili večer, abychom se vyhnuli dopravním špičkám. Budou se muset vytočit na malém kruhovém objezdu u Kauflandu, kde musely být odstraněny všechny značky. Potom pojedou směrem na Hradec Králové,“ řekl před odjezdem nadměrného nákladu Čeněk Vašák, technicko - obchodní ředitel Stepu.

Podle něj mohly cestou nastat problémy v Jaroměři, kde se kruhový objezd předělává, a potom v Holohlavech. Pak už se neměly vyskytnout žádné větší překážky. „Dokud ale náklad nebude v cíli, moc se nevyspím,“ uvedl. V Chelčicích, cíli cesty, náklad dojel dnes v pět hodin ráno a čekal na něj obří 300 tunový jeřáb, který technologické prvky vyložil z kamionů a umístil do výrobní haly.

Zemědělská společnost z jižních Čech, adresát technologie, se pokusí vyrábět elektřinu z biomasy, protože má vlastní produkci slámy a sena. Ta se bude spalovat v balících. „My si od toho, jako generální dodavatel celé technologie slibujeme, že to bude zajímavé dílo a nezůstane jen u pilotního projektu,“ věří Vašák.

Elektrická energie se bude vyrábět pomocí parního motoru Spelling a doplňující technologie ORC systém. „Ze Spellingu bychom měli dostat zhruba 1 MW a z ORC systému půl megawatty energie,“ uvedl ředitel. Celá technologie, kterou vyrobila trutnovská společnost, přišla na 100 milionů korun.

Vyšlo 24.4.2012 na www.trutnovinky.cz